تبلیغات
دانلود رایگان نرم افزار،برنامه اندروید،تحقیق و مقاله، کانال تلگرام، دانلود فیلم،دانلود برنامه،مطالب علمی آموزشی، فال و طالع بینی - شرایط داشتن یک خانواده موفق و خوب چیست؟
 
دانلود رایگان نرم افزار،برنامه اندروید،تحقیق و مقاله، کانال تلگرام، دانلود فیلم،دانلود برنامه،مطالب علمی آموزشی، فال و طالع بینی
درباره وبلاگ


وبلاگ تفریحی سرگرمی آموزشی پرنس
مطالب آموزشی در هر زمینه ای
دانلود رایگان نرم افزار و بازی
فال و طالع بینی
دانلود فیلمperans1.mihanblog.com

مدیر وبلاگ : نوری
خدمات ویژه وبلاگ
مطالب اخیر
نویسندگان
یکشنبه 29 شهریور 1394 :: نویسنده : نوری


قبل از این که ویژگی های یک خانواده موفق و پایدار را ذکر کنیم لازم است معنا و مفهوم موفقیت مشخص شود تا دچار قانون همه یا هیچ نشویم. موفقیت مانند کلمه ایمان یک مفهوم تشکیکی است یعنی دارای مراتب است و درجاتی دارد. موفقیت یک امری نیست که دایر بین نفی و اثبات باشد.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد موفقیت برای هر فردی یا خانواده ای باید به صورت مستقل لحاظ شود چه این که هم افراد و هم خانواده ها از ابعاد گوناگون با یکدیگر تفاوت دارند لذا نوع موفقیت و میزان موفقیت آنها با یکدیگر فرق می کند و نکته دیگر این که شرایط زندگی یعنی شرایط محیطی نیز برای همه یکسان نیست در نتیجه زمینه دستیابی به موفقیت برای همه یکسان نیست. با توجه به نکاتی که بیان شد نکاتی را در مورد خانواده موفق متذکر می شویم.خانواده موفق خانواده ای است که زمینه رشد و شکوفایی حداقل در سه جهت برای اعضای آن فراهم باشد و حرکت اصلی خانواده در مسیر رشد و کمال باشد.

1.  بعد عاطفی:
یکی از مهمترین ابعاد وجودی انسان عواطف و هیجانات اوست. رشد بعد عاطفی در واقع زمینه ارتباطات بین فردی و اجتماعی افراد فراهم می کند و عدم رشد عاطفی باعث بروز انواع اختلالات خلقی و عاطفی را موجب می شود که از جمله آنها افسردگی و انزواطلبی است. مهمترین عاملی که در رشد عاطفی خانواده مؤثر است ارتباط عاطفی والدین است اگر در خانواده رابطه عاطفی میان زن و شوهر ارتباطی صمیمی توأم با دلسوزی و صداقت باشد همه روابط بین اعضاء خانواده را تحت تأثیر قرار می دهد و مجموعه خانواده با یکدیگر روابط عاطفی سالم و سازنده دارند و در نتیجه زمینه رشد یادگیری مهارت های ارتباطی در این خانواده فراهم می شود و اعضا خانواده با یکدیگر یک ارتباط متقابل گرم و آکنده از مهر و محبت دارند و چنین خانواده علاوه بر این که از استحکام مناسبی برخوردار است اعضاء آن از نشاط، شادابی در روابط اجتماعی نیز برخوردارند و زمینه بسیاری از اختلالات عاطفی مانند افسردگی از بین می رود.

2. بعد شناختی:
علاوه بر بعد عاطفی خانواده باید شرایط رشد فکری و علمی اعضاء خود را فراهم کند تا استعدادهای نهفته در هر کدام از اعضا در مسیر صحیح شکوفا شود و همه اعضا خانواده از نظر علمی رشد لازم را داشته باشند. مسؤولان خانواده یعنی والدین باید از همان ابتدا به سؤالات فرزندان خود توجه داشته باشند تا آنجایی که امکان دارد سؤالات آنها را بی پاسخ نگذارند و در صورت بلد نبودن از دیگران کمک بگیرند یا با مطالعه کتاب های مربوطه جواب سؤالات فرزندانشان را بدهند. علاوه بر این که باید مراقب تحصیل فرزندان خود باشند و زمینه رشد استعداد آنها را فراهم کند، ارتباط بین خانه و مدرسه باید حفظ شود و والدین با ارتباط با معلمین فرزندان خود در همان سال های اول پایه های علمی آنها را محکم کنند و علاوه بر این استعداد آنها را کشف کنند تا در مسیر صحیح علمی و در رشته های متناسب با استعداد، ذوق و علاقه آنها را هدایت کنند.

3. بعد اخلاقی و دینی:
با توجه به این که باورهای دینی نقش بسیار مهمی در شکل گیری شخصیت انسان دارد و بر همه کارکردهای او در همه حوزه های فکری و عملی تأثیر می گذارد خانواده باید شرایط رشد اخلاقی و معنوی فرزندان خود را براساس معیارهای دینی فراهم کند. آشنایی کودکان از همان ابتدا با قرآن و معارف قرآنی، رعایت اخلاق و انجام رفتارهای سنجیده در مقابل چشم فرزندان، اهمیت دادن به انجام فرایش دینی مانند نماز، روزه و سایر احکام دینی و یاد دادن به فرزندان، معاشرت با خانواده های سالم و جلوگیری از ارتباط فرزندان با افراد ناصالح، مراقبت از دوستان و رفقا و همکلاسی های فرزندان، ارتباط داشتن با مساجد و اماکن مذهبی و شرکت در جلسات مذهبی همراه با فرزندان، دوری و اجتناب از خانواده هایی که به مسائل دینی اهمیت نمی دهند. تفریحات سالم، گردش های خانوادگی به محل های سالم، اهتمام به ورزش و کارهای هنری مورد علاقه فرزندان و بسترسازی برای رشد معنوی اعضاء خانواده از جمله ویژگی های یک خانواده موفق است.

البته لازم داشتن چنین خانواده ای مستلزم آگاهی و شناخت هر چه بیشتر از مسائل خانواده، مسائل تربیتی و اخلاقی، آشنایی با روان شناسی کودک نوجوان و جوان و آشنایی با مراحل رشد کودک و نوجوان و... و همچنین همت عالی و پشتکار در عمل کردن به راهکارها و مسؤولیت هایی است که اجمالا به آنها اشاره شد.


اما درباره نوع تعامل بین زن و شوهر و چگونگی برخورد آنها با یکدیگر چه خوب است به نکات 40 گانه زیر توجه شود:

1 -با مطالعه كتاب‏هاى مربوط به انتخاب همسر، آیین همسردارى، چگونگى ایجاد ارتباط با دیگران و نیز شركت در جلسه‏هاى آموزش خانواده، دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید.

2 -با همدلى، هم‏فكرى، همكارى و مشورت با یكدیگر درباره مسائل مختلف، میان اعضاى خانواده روابط سالم پدید آورید.

3- هر یك از زوجین دیگرى را نزدیك‏ترین و محرم‏ترین فرد بداند و او را نیمه تن، حامى و پشتیبان خود تلقى كند.

4- با یادگیرى مهارت‏هاى ارتباطى نظیر به حرف‏هاى یكدیگر گوش كردن، احترام به نظرها و عقاید یكدیگر و تشریك مساعى و مشورت كردن - روابط خود را بهبود بخشید.

5- بكوشید، باایجاد كانونى گرم و صمیمى، تمام اعضاى خانواده - به ویژه زن و شوهر - مسؤولیت رسیدن به تفاهم را پذیرا شوند.
6- هنگام اختلاف نظر یا سوء تفاهم، به جاى سرزنش كردن یكدیگر یا تفسیر نادرست، به شناسایى مسأله و یافتن راه حل آن بپردازید و در صورت لزوم كمك و مشاوره افراد با تجربه و متخصص را جلب كنید.
7- براى رسیدن به امنیت روانى وعاطفى در روابط زناشویى، داشتن صداقت، پذیرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید.
8- در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستین فرصت ممكن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندى مخرب و پیشرونده تبدیل نشود.
9- به هر طریق ممكن رفتارهاى مطلوب همسرتان را مورد توجه و تأیید قرار دهید؛ به گونه‏اى كه همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید.
10- تشویق و تأیید و بیان نكات مثبت، به طور آشكار یا در جمع باشد و تذكر نكات منفى و انتقاد، به طور محرمانه و در تنهایى صورت گیرد.
11- براى خصوصیات و نیازمندى‏هاى یكدیگر، ارزش قائل شوید و در روابط كلامى، عاطفى، اقدام‏ها و تصمیم‏گیرى‏ها به افكار و خواسته‏هاى همسرتان توجه كنید.
12- اگر رفتار خاصى براى شما مبهم است، ساده‏ترین راه این است كه از همسرتان هدف و علت آن رفتار را بپرسید و با روش مسالمت‏آمیز، صمیمانه و خوش بینانه موضوع را روشن كنید.
13- خشونت همسرتان را با خشونت پاسخ ندهید. خشونت را با سكوت پاسخ گویید و در موقعیتى مناسب؛ درباره مسأله مورد نظر به بحث و گفت‏وگو بپردازید.
14- بكوشید در سراسر زندگى - به خصوص در روابط بین خود و همسرتان - به جاى هر گونه پیش‏داورى یا مشاهده اشكالات و ضعف‏ها، نقاط مثبت و قوت را ببینید؛ به عبارت دیگر، به جاى توجه به نیمه خالى لیوان، به نیمه پر آن توجه كنید.
15- سعى كنید در برنامه ریزى براى فعالیت‏هاى اجتماعى، اوقات فراغت، دید و بازدیدهاى خانوادگى و نظایر آن، با یكدیگر مشورت كنید و از یك جانبه‏نگرى بپرهیزید.
16- در هر فرصتى كه پیش مى‏آید، با همسر و اعضاى خانواده‏تان ارتباط كلامى و عاطفى برقرار كنید. شایان ذكر است زنان از صحبت كردن با همسرشان بیش‏تر لذت مى‏برند. بنابراین، مردان باید فعالانه به سخنان همسران‏شان گوش كنند و واكنش مناسب نشان دهند.
17- اگر هر یك از زوجین در شرایط خاصى، نمى‏تواند به سخنان همسرش گوش كند، باید صادقانه و صمیمانه این موضوع را به وى انتقال دهد و تقاضا كند صحبت كردن درباره آن موضوع را به فرصتى دیگر واگذارد.
18- هر از چند گاهى زوجین در فضایى محرمانه، محبت‏آمیز و صمیمانه به ارزیابى رفتار و روابط یكدیگر بپردازند و از یكدیگر بپرسند، چه باید كرد تا روابطمان بهتر و بانشاطتر شود؟
19- همیشه، در رویارویى با مسائل و مشكلات خانوادگى، خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دهید و با قبول مسؤولیت خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روى آورید.
20- در روز یا در هفته زمان مشخصى را براى گفت و گو درباره مسائل و مشكلات و به اصطلاح درد دل كردن با همسرتان اختصاص دهید.
21- از داشتن نگرش‏هاى آرمان گرایانه و شاعرانه در مسأله ازدواج و روابط زناشویى و نیز انتظارات غیر واقع بینانه اجتناب كنید.
22- ارتباط زوجین باید از هر گونه سوء ظن و حدس نادرست وغیر واقع بینانه به دور باشد. اگر موضوع و مسأله‏اى ذهن یكى از زوجین را به خود مشغول كرده است، باید آن را به صراحت و صادقانه مطرح كند و درستى و نادرستى اش را با همسرش مورد بررسى قرار دهد.
23- هر یك باید زمینه‏هاى بروز سوء تفاهم‏ها و سوء ظن‏ها را از بین ببرد و از رفتارهایى كه موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن مى‏شود، خوددارى كند.
24-هر یك از زوجین باید بكوشد با روان‏شناسى همسرش آشنا شود، تا بداند او به چه امورى بها مى‏دهد و نظام ارزشى‏اش چگونه است. براى مثال معمولاً زن به وابسته بودن، كسب امنیت عاطفى و مورد حمایت واقع شدن اهمیت مى‏دهد و مرد مى‏خواهد مستقل و خود مختار باشد و آزادى عمل را داراى ارزش مى‏داند.
25. زن و شوهر از مسخره كردن یكدیگر و گفتن سخنان طعنه‏آمیز و دو پهلو جداً پرهیز كنند.
26. از رفتارهایى نظیر متلك، تحقیر، سرزنش و به رخ كشیدن یكدیگر كه موجب افزایش مقاومت‏هاى روانى در طرف مقابل است، جداً باید پرهیز شود.
27. در سراسر زندگى - از جمله در زندگى خانوادگى - بكوشید به نقاط مثبت، موهبت و نعمت‏هایى كه در اختیار دارید بیندیشید نه به امورى كه در اختیار ندارید.
28. از خطاهاى یكدیگر سریعاً بگذرید و خطاهاى همدیگر را تحمل كنید.
29. بایادآورى برخى ایام - مانند روز تولد، سالگرد ازدواج و نظایر آن - و دادن هدیه‏هایى هر چند كوچك (مثل یك شاخه گل) به طور نمادین عشق و علاقه خود را به همسرتان اعلام كنید.
30. خود را در برابر همسرتان آراسته و پاكیزه و جالب توجه نگه دارید و از پریشانى و وضع نامرتب بپرهیزید.
31. در انتخاب دوست و برقرارى روابط دوستانه و معاشرت‏هاى خانوادگى با زوج‏هاى دیگر، دقت كنید و این امور را با توافق یكدیگر انجام دهید.
32. از هر گونه رفتارى كه به مرد سالارى یا زن سالارى مى‏انجامد، بپرهیزید.
33. خطاى یكدیگر را در حضور دیگران، فرزاندن، آشنایان، والدین یكدیگر و... بازگو نكنید.
34. هرگز همسرتان را با زن یا مرد دیگر مقایسه نكنید.
35. از رفتارهاى مطلوب همسرتان تشكر كرده، او را تشویق كنید و انگیزه تكرار آن رفتار را بیشتر سازید.
36. از تصمیم‏هاى نادرست و غیر منطقى و كلى‏گویى‏هاى منفى و شكل‏گیرى افكار منفى، درباره همسرتان شدیداً بپرهیزید.
37. حتى‏المقدور به قول‏هایى كه به همسرتان داده‏اید، عمل كنید تا به سلب اعتماد و احساس فریب خوردگى نینجامد.
38. از نسبت دادن القاب و زدن برچسب‏هاى ناگوار و نامطلوب - مانند بدقول، زرنگ، شلخته، كله‏شق، یك دنده، لجباز و خودخواه - به یكدیگر پرهیز كنید.
39. در مواردى كه غمگینى و افسردگى و یا عصبانیت زن یا شوهر، شدت مى‏یابد و احتمال اختلال در كار سیستم عصبى یا غدد درون‏ریز - به ویژه غده تیروئید - وجود دارد، در نخستین فرصت به پزشك متخصص مراجعه كنید تا از عادى بودن ترشح غدد - از جمله غده تیروئید - مطمئن شوید.
40. براى داشتن یك زندگى با نشاط و موفق خوب بیندیشید، وقت بگذارید، احساس مسؤولیت كنید، موانع ارتباط سالم را از میان بردارید و به عوامل ایجاد كننده روابط سالم توجه كنید.
منابع:

1-سایت تبیان http://www.tebyan.net
2- پایگاه اطلاع رسانی حوزه http://www.hawzah.net
3- http://boloorin.blogfa.com

نوع مطلب : آموزش زناشویی، روانشناسی و زندگی، 
برچسب ها : شرایط داشتن خانواده موفق و خوب چیست؟، خانواده موفق، خانواده سالم، چگونه خانواده ی خوب و موفقی داشته باشیم؟، چگونه روابطمان را در خانواده بهتر نمائیم؟،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :